Sangria: jakie wino kupić?

Planuję zrobić sangria dla koktajl ale nie wiem jaki rodzaj wina (czerwony) kup

Jest ...
sangria wino jest już przygotowany, musimy poprawić go z soku pomarańczowego, rumu i limonade.moi Prawie Hiszpania, więc kupiłem tam, ale trzeba znaleźć w wielkim powierzchnie z winem promień
powodzenia
Nathy

ja też
Witam, ja również zrobić sangria i wezmę sangria wino wszystko gotowe! y „we wszystkich sklepach. Jeśli chcesz przepis pyta jest sangria Norman "

Jak sobie przypominam
(nie ja specjalistyczne rodzina sangria!), To jest czerwone wino, że tytuł 12 lub 13, tanin i dobrze, inaczej cytrusowe „dusić”. Wina hiszpańskie są oczywiście najlepsza (można się zastanawiać, dlaczego), ale trzeba też umieć wpisać w winach Maghrebu, Portugalia, Roussillon, Pays d'Oc, lub nawet dobry Bordeaux - krótkie, wina z regiony, w których słońce nie jest skąpy z siebie ani czasu, ani siły! Unika Burgundia, zbyt subtelny i brakuje ciało. I nie biorą tanie wino lub duże czerwone zadanie: jak kuchnia czułby się tutaj, tutaj i zniszczyć swoich sangria

Spytam specjalisty rodziny, że używany następnym razem mam telefon, a ja cię widzieć!

Dziękuję!
Twoje wskazówki są pełne zdrowego rozsądku: to kraj wina słońca! Wydaje się więc oczywiste, że nie pomyślałem
To niesamowite, jak nie można zobaczyć, co oczywiste.
Merci innych o radę, ale wolę, aby sangria od A do Z.

Ponieważ mam pod ręką, ty położyć mocny alkohol w celu zwiększenia lub rodzaj portu wina jak niektórzy? Jeśli tak, to jakie?
Umieścić przyprawy ciebie? Jeśli tak, lesquelq?

Jeszcze raz dziękuję

Mam jeden lub dwa
przepis w domu ... I wygląda dzisiaj i jutro wam !!!
Aby przygotować czwartek lub piątek, prawda !!

Ach! dziękuję
Tak, istnieje przygotować w piątek.

Nie chciałbym zrobić zbyt wiele, ponieważ może on być gorący sobotę w Arles

Ciepło, gorąco, gorąco ...
szczególnie pewna stronie rzeki !!!

Podzielone: ​​To jest twój dzień !!!!

Jeśli dobrze pamiętam
Myślę, że jest to Sidi Brahim, czy nazwa taka jak ca. To dość mocne wino w zawartości alkoholu.
biz

Cześć celine
jak się masz?
Mam pytanie concenant sangria. Jeśli wziąć się dzień wcześniej. Gdzie przechowywany lub transportowany w jaki sposób. I służyć, jakie są pojemniki, których używasz? bo to musi być święte ilość cieczy dla tak wielu ludzi !!!!
Ja też chciałbym, aby sangria ale także uderzać.

Cześć
I zrobić to dzień wcześniej i ewentualnie bezpośrednio w pomieszczeniu w wiadrach.
Służyć, umywalka kupiliśmy zacięciu miedzi 8L i mamy 2 kadzi.
Sądzono, aby zrobić beczkę, ale trudno znaleźć lub super drogie

Argh !!!
Musiałem napisać wam dobrą odpowiedź, bardzo długi i szczegółowy, a Internet Explorer rozbił - ARRRRRGH !!!! W skrócie, weźmiemy ...

Właśnie miał głowę słuchawkę.
To faktycznie dodaje brandy (12-15 cl litrze wina) i przypraw, ona stawia bardziej pachnący cynamon (wanilia) lub (bardziej miękkie), w zależności od gustu.
Ona wkłada jak pomarańcze i cytryny (ze stosunku 2: 1; wydaje się, że ona wkłada 4 pomarańcze -I dlatego citrons- 2 na litr wina, ale nie jest pewien 200% zważywszy, że w ogóle idzie trochę na chybił trafił, jak pomarańcze są mniej lub bardziej soczyste, itd.), to złuszcza i bierze bardzo białą skórę, gorzki, przed pocięciem na kawałki ciecz; inni umieścić inne owoce, w tym brzoskwinie, ale unikaj bananów: pozornie Here „napoje” dużo, a tu się mętna ciecz.
Dodaje trochę cukru, zmacerowanych 24 godziny, smak iw razie potrzeby dodać cukier i nadal pozostawia macerate 24 godzin. Im dłużej będzie sangria maceracji, to będzie lepiej, bo bardziej pachnące; tutaj może być dobry pomysł, aby przygotować już w czwartek, w dzień lub nawet w środę wieczorem, jeśli chcesz to służyć późno sobotnie popołudnie.
Jeśli chodzi o wina, pamiętam piliśmy Sidi Brahim z kuskus, domu, i rzeczywiście, myślę, że spełnia wszystkie kryteria „sangria wino” On jako 12 lub 13, chodzi kraj skąpany w słońcu (jeden z trzech krajów Maghrebu, ale odkąd nie pij i muszę przyznać, że nie mogę powiedzieć więcej, które!), jest to dość solidna, a ja wydaje się ponadto, że nie jest bardzo drogie ... co jest nadal mile widziane!

Cóż, mam nadzieję, że tu może pomóc. W każdym razie, ja, dzięki zapoznaniu się sangrii, tu przypomniał mi dobre wspomnienia, a może znajdę się w przygotowaniu wkrótce chce !!
W każdym razie, informować nas o tym, co dał tutaj, podobnie jak możemy poprawić przepis!

biz,

-- Noa -

Aby zrobiono
to jest łatwiejsze, tańsze i mniej ryzykowne kupić w stylu sklepu Mr 1 euro (dawny 10F) lub Babou lub innych ... duży pojemnik (50 lub 100 litrów) ...
Na higienę, nie ma ryzyka, ponieważ jest nowy. Z praktycznego punktu widzenia, możemy zrobić to wszystko, niech moczyć w czasie.
Dla przyjaciół, kupiliśmy 2 pojemniki o różnych rozmiarach, jeden wewnątrz drugiego, a największy (a więc około mniejsze, nie wiem, czy jestem jasne), wypełniona lodem!

To nie był głupi
Ale to nie jest bardzo ładny, prawda?
Rozumiem, że mogą pożyczyć mi sałatkę w centrum koszykówki ... w tym przypadku moglibyśmy umieścić lód w misce i miskę od tego, czy są one wystarczająco duże ...

mnie
Nie przeszkadza mi przepis,

dziękuję

piasek

Nie jestem pewien ...
... obejrzałeś moją odpowiedź na pytanie z ostatniej nocy lub rano, trochę niższy, jako że oboje wysłana wiadomość w tym samym czasie (2:20 po południu), więc jestem z powrotem, na wszelki wypadek!
Dobry wieczór!

-- Noa -

w porządku
dziękuję. to będzie działać, zanim dzień !!! Ale to jest tak ekscytujące preparaty!

Dziękuję!
W rzeczywistości nie widzę wiadomość

Dziękuję za radę, wziąłem pod uwagę!
kupimy wino jutro z koniakowym, cynamonu i wanilii. Zostawię tu butelkę wódki
Niestety nie możemy przygotować się zbyt szybko, ponieważ będziemy na miejscu dzień wcześniej.

Jeszcze raz dziękuję

z przyjemnością
Przypraw, ja nie wiem, czy chcesz umieścić cynamon i wanilię. Do wyszukiwania w „sangria przepis” w Google, tutaj również daje pomysły.

Jest sobota wielki dzień, a potem?

Pełen szczęścia, tak! I wiele radości, tu idzie dobrze z sangrii!

biz,

-- Noa -

Boh ...
... to nie powinno być źle umieścić 2

Tak, to jest sobota.
Dziękuję!